Balkon ve Bahçe Mobilyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneşin sıcacık kucaklaması, yaz akşamlarında esen o hafif rüzgâr, sevdiklerinizle tadına doyum olmaz sohbetler… Evet, yaşam alanlarının açık havayla buluşmanızı sağlayan noktaları olan balkon, bahçe, teraslardan bahsediyoruz. Tabii bu alanlarda keyif yapmak için olmazsa olmazlardan balkon ve bahçe mobilyalarını da unutmamak lazım! O halde şimdi, balkon ve bahçenizi güzelleştirecek ve keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak mobilyaların seçiminde hangi unsurları incelemeniz gerektiğini anlatalım. İşte, “Bahçe ya da balkon mobilyası alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun adım adım cevabı:

Alanınızın Ölçüsünü Alarak İşe Başlayın

Alana büyük gelecek ya da aslında ihtiyaç duyduğunuzdan daha küçük olacak bir mobilya almak istemezsiniz, öyle değil mi? Bu nedenle balkon ya da bahçe mobilyalarınızı almadan önce kesinlikle alanın ölçüsünü almalısınız. Bu sayede alacağınız ürünlerin alanınıza ve ihtiyacınıza uygun boyutlarda olup olmadıkları net bir şekilde görebilirsiniz.

Özellikle genç binalardaki balkon ve bahçelerinin küçük olmasından pek çok kişinin şikâyetçi olduğunu biliyoruz. Eğer siz de küçük bir alana sahipseniz merak etmeyin, çünkü hayalinizdeki alanı oluşturmanızı sağlayacak açılır-kapanır ya da duvara, balkon demirlikliklerine monte edilebilecek mobilya çeşitleri de mevcut!

İstek ve İhtiyaçlarınızı Göz Önünde Bulundurun

Ölçüyü aldınız… Bir sonraki aşamada ise istek ve ihtiyaçlarınız ön planda! Alanda sadece masa ve sandalyelere mi yer vermek istiyorsunuz, yoksa güzel bir koltuk takımı ve sehpa ile bu alanı gerçek bir yaşam alanına dönüştürmek mi? Belki de isteğiniz dış mekanların vazgeçilmezi olan salıncaktır… Balkon, bahçe ya da terasınızda nasıl zaman geçirmek istediğinizi belirlediğinizde hangi ürünleri seçebileceğiniz konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz ve bu durum, seçim yapmanızı kolaylaştırır!

Tabii ki söz konusu istekler olduğunda, alanda hayata geçirmek istediğiniz dekorasyon stili de oldukça önemli. Örneğin bu alanlarda doğadan yansımalara yer vermek istiyorsanız bu durumda ahşap mobilyaları tercih edebilirsiniz. Eğer modern bir alan kurgulamayı planlıyorsanız metal iskelete sahip mobilyalar bu konuda size yardımcı olabilir.